Սեպտեմբերի 12-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իսրայել բարեկամական խմբի ղեկավար Գագիկ Մինասյանը, խմբի անդամներ Միքայել Մելքումյանը, Գագիկ Մելիքյանը, Գեւորգ Գորգիսյանը եւ Սուրեն Մանուկյանը հանդիպել են Իսրայելի Կնեսետի փոխխոսնակ, Իսրայել-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Թալի Պլոսկովի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով հյուրերի այցը Հայաստան՝ Գագիկ Մինասյանը բարձր է գնահատել խորհրդարանական բարեկամական խմբերի միջեւ համագործակցությունը: Նա հույս է հայտնել, որ դեռեւս նախորդ խորհրդարանում ձեւավորված հարաբերություններն ավելի կամրապնդվեն ու կզարգանան, ինչը կարեւոր է թե տնտեսական, թե մարդկային շփումների տեսանկյունից: Պարոն Մինասյանը մասնավորապես նշել է, որ երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունները դեռեւս այն մակարդակի վրա չեն, ինչի ներուժը կա: Այս համատեքստում զրուցակիցները կարեւորել են «Հայաստան-Իսրայել հասարակական ֆորումի» նախաձեռնությունը՝ այն համարելով լավագույն հարթակ հայ-իսրայելական հարաբերությունների զարգացման համար:
Հայաստան-Իսրայել բարեկամական խմբի ղեկավար Գագիկ Մինասյանը նշել է, որ հայերն առանձնակի համակրանքով են վերաբերվում հրեաներին, ինչը պայմանավորված է երկու ժողովուրդների պատմական ընդհանրություններով:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության խնդրին՝ Գագիկ Մինասյանը նշել է, որ Հայաստանը հաստատակամ է հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելուն, մինչդեռ Ադրբեջանը հարցը փորձում է կարգավորել ռազմական ճանապարհով, ինչի վկայությունը նաեւ նախորդ տարի նրա հրահրած ապրիլյան քառօրյա պատերազմն է:
«Հայաստանյան հանրությունը խիստ բացասաբար է վերաբերվում Ադրբեջանին զենք վաճառելուն եւ որպես վարձկան  Ադրբեջանի ռազմական գործողություններին մասնակցելուն։ Մեր հանրության այս դիրքորոշման մասին մենք տեղեկացնում ենք մեր բոլոր բարեկամներին»,- ընդգծել է Գագիկ Մինասյանը։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաեւ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացին: Բարեկամական խմբի ղեկավարի գնահատմամբ՝ այն դեռեւս չի հասել պատմական արդարության հանգրվանին: «Չճանաչված եւ չդատապարտված հանցագործությունը նոր դուռ է բացում նոր հանցագործության համար»,-ընդգծել է Գագիկ Մինասյանը: Նա հույս է հայտնել, որ հարցի վերաբերյալ Իսրայելի Կնեսետում սկիզբ առած գործընթացը կհասնի իր տրամաբանական ավարտին:
Իսրայել-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Թալի Պլոսկովը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նույնպես կարեւորել է բազմոլորտ հարաբերությունների խորացման անհրաժեշտությունը: Ըստ նրա՝ վերջին երկու տարիներին բավական շատ աշխատանք է կատարվել. աշխուժացել են երկկողմ շփումները, ուղիղ չվերթեր են իրականացվում երկու երկրների միջեւ, ինչը համագործակցության նոր հնարավորություն է:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցին՝ Թալի Պլոսկովը նշել է, որ Իսրայելի Կնեսետի անդամները հասկանում են ցավը. հայկական ողբերգության հարցը լսվել է Կնեսետում եւ, ցավոք, ստացել քաղաքական գունավորում: Այս համատեքստում տիկին Պլոսկովը կրկնել է նախորդ տարի Հայաստան կատարած այցի ընթացքում՝ Ծիծեռնակաբերդում արտահայտած միտքը. «Եթե աշխարհը չներեր հայկական Ցեղասպանությունը, կարող է չլիներ հրեականը»:
Տիկին Պլոսկովը նաեւ ընդգծել է, որ Իսրայելը պաշտպանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում եւ կարծում, որ խնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով:
Քննարկվել են նաեւ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր: Բարեկամական խմբերի անդամները կարեւորել են տնտեսության, բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, մշակույթի ոլորտներում կապերի խորացման անհրաժեշտությունը, երկու ժողովուրդների միջեւ շփումների խորացումը:

12 сентября руководитель парламентской группы дружбы Армения – Израиль Г.Минасян, члены группы М.Мелконян, Г.Меликян, Г.Горгисян и С.Манукян встретились с делегацией во главе с вице-спикером Кнессета Израиля, руководителем парламентской группы дружбы Израиль – Армения   Тали Плосков.
Приветствуя визит гостей в Армению, Г.Минасян высоко оценил сотрудничество групп дружбы. Он выразил надежду на еще большее упрочение и развитие отношений, что важно как с точки зрения экономики, так и гуманитарных контактов. Г-н Минасян, в частности, отметил, что экономические отношения, несмотря на наличие потенциала, неудовлетворительны.   В этом контексте собеседники подчеркнули важность инициативы “Общественный форум Армения – Израиль”, считая его наилучшей платформой для развития армяно-израильских отношений.
Руководитель парламентской группы дружбы Армения – Израиль отметил, что армяне с особой симпатией относятся к евреям, что обусловлено историческими общностями двух народов.
Обратившись к НК-проблеме, Г.Минасян отметил, что Армения тверда в разрешении конфликта мирным путем, в то время как Азербайджан пытается урегулировать вопрос военным путем, свидетельством чему является также развязанная в прошлом году апрельская четырехдневная война.
На встрече был затронут также процесс международного признания Геноцида армян. В оценке руководителя группы дружбы историческая справедливость еще не достигнута. “Непризнанное и неосужденное преступление открывает новые двери перед новым преступлением”, - подчеркнул   Г.Минасян.   Он выразил надежду, что начатый по данному вопросу в Кнессете Израиля процесс придет к своему логическому завершению.
Руководитель парламентской группы дружбы Израиль – Армения   Тали Плосков, поблагодарив за теплый прием, также подчеркнула необходимость углубления разнопрофильных отношений. По мнению Плосков, за последние два года проведена довольно объемная работа – оживились двусторонние контакты, осуществляются прямые авиарейсы между двумя странами, что способствует новому сотрудничеству.
Обратившись к процессу международного признания Геноцида армян, Тали Плосков отметила, что члены Кнессета Израиля понимают боль армянского народа – вопрос был заслушан, но, к сожалению, получил политическую окраску. В этом контексте г-жа Плосков повторила свою мысль, высказанную в Цицернакаберде в ходе прошлогоднего визита в Армению: “Если бы мир не простил Геноцид армян, возможно не было бы и еврейского Холокоста”.
Г-жа Плосков подчеркнула, что Израиль поддерживает усилия МГ ОБСЕ в вопросе урегулирования НК-конфликта, и полагает, что проблема должна быть решена исключительно мирным путем.
Обсуждены также другие вопросы, представляющие двусторонний интерес. Члены групп дружбы подчеркнули  необходимость углубления связей в области экономики, высоких технологий, сельского хозяйства, туризма, культуры, расширения контактов между двумя народами.